Esra Odabaşı, doğumda gerçekleşen bir komplikasyonla engelli bir birey olarak hayata geldi. Bu durum hayatında farklılıklar ve zaman zaman zorluklar yaratsa da genel olarak hayata bakış açısını pozitif yönde şekillendirdi. Engeller onu yıldırmadı, daha da güçlendirdi.

Ona göre, farklılıklar hayatın bir parçası olarak kabul edildiğinde, birlikte yaşamayı kolaylaştıran ve hatta çok olağan durumlardı.

Bu görüşü sahiplenmesinde baştan beri kendisine destek veren ailesi önemli bir rol oynadı. İsterse her şeyi gerçekleştirebileceğini hatırlatan, onu cesaretlendiren ve destek olanlarla birlikte büyüdü. Eğitimini bu yönde tamamladı, sosyal hayatında da aynı şekilde katılımcılığı tercih etti.

Üniversitenin ardından on yıldan fazla bir süre Abbott, EnerjiSA, Boehringer Ingelheim gibi kurumsal şirketlerin İnsan Kaynakları departmanlarında yer aldı. Tüm bu şirketlerde ‘engelli’ statüsünde çalıştı. Bu durumu çevresiyle paylaştığında şaşkınlıkla karşılanıyordu çünkü insanlar engellilikle ilgili sınırlı bir bakış açısına ve engelli kişilerin iş hayatında yer alamayacağı gibi bir ön yargıya sahiptiler.

İşte Esra Odabaşı, engellilik hakkındaki böylesi ön yargıları değiştirmek ve çeşitliliklerin nasıl da zenginliğe dönüşebildiğini ortaya koymak için 2016 yılında Türkiye’nin ilk ve tek engelli istihdamı danışmanlığı şirketi olan ES Kariyer’i kurdu. Donanımlı ekibiyle birlikte, engelli bireylere iş olanağı, eğitim, mentorluk ve koçluk hizmetleri sunuyor. Kurumsal şirketlere ve üniversitelere, engelli istihdamı, ‘Eşitlik, Çeşitlilik ve Dahil Etme’ konularında danışmanlık ve eğitimler veriyor.

Aynı zamanda, geniş kitlelere yönelik ilham verici konuşmalarıyla, farklılıkların nasıl avantaja dönüştürüleceği konusunda toplumu bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak için çalışıyor.

Esra, her bir bireyin toplumda kendisi olarak var olabilmesi yönündeki etkin çalışmalarıyla, 2019 yılında Garanti BBVA, KAGİDER ve Ekonomist’in düzenlediği yarışmada Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi seçildi. Daha sonra BBVA İspanya tarafından Yılın Girişimcisi olarak ödüllendirildi.

 

Aynı yıl kurucusu olduğu ES Kariyer, BBVA İspanya tarafından Yılın Sosyal Girişimi ödülünü aldı.

Ancak en önemli başarısının, bugüne kadar kendisi ve ekibinin binlerce engelliyle yaptığı görüşmeler, yüzlerce engelliye sağladığı iş istihdamı ve insan kaynakları politikalarında ‘Eşitlik, Çeşitlilik ve Dahil Etme’ farkındalığı yarattığı kurumlar ve kişiler olduğunu düşünüyor. Binler ile ifade ettiği sosyal etkinin ulaştığı bu kişilerin milyonlar olması için her gün daha fazla çalışıyor.

Sadece iş yaşamı ve girişimcilik yönüyle değil, sosyal yaşamı ile herkese ilham vermek isteyen Esra Odabaşı, düzenli olarak spor yapıyor, çocukluğunda başlayan DJ’lik hobisini profesyonel olarak yapmak için dersler alıyor ve kendi deyimiyle şimdilik amatör olarak DJ’lik de yapıyor.

Her gün ve attığı her adımda, bulunduğu ortamın, iş hayatının veya gerçekleştireceği aktivitelerin engelli kişiler için uyumlu olup olmadığını sorgulamaya devam ediyor ve bu bakış açısını yaymaya devam ediyor.